OTG Desteği nedir, ne işe yarar? - OTG desteği nasıl kullanılır? 2022

 Cihazınız USB OTG sunuyor mu, - OTG desteği ne işe yarar? 2022


OTG desteği nedir

konuya geçmeden önce OTG desteği nedir?, OTG desteği avantajı ve dezavantajları nelerdir, onlardan ilk önce bahsedelim sonra OTG desteği ne işe yaradığından bahsedeceğim

OTG (USB) desteği nedir? 


OTG desteği, telefonunuza USB yoluyla klavye,mause yada herhangi bir flash bellek takılıp ordaki bilgileri telefona okunmasını sağlayan teknik özelliktir. 

         OTG Desteği ne işe yarar?


OTG desteği sayesinde cep telefonunuza yada tablet gibi bu OTG desteği sağlayan cihazlara mause,klavye gibi flash bellek takıp içindeki bilgilere erişebilirsiniz. Bunun için telefon yada tabletlerde OTG dediğimiz bu destek özelliğin bulunması gerekir.

OTG Desteğinin faydaları nelerdir?

✔️ Telefonuza kablolu yada kablosuz mause,klavye, flash bellek vb takmanızı sağlar. 
✔️ Eğer telefondan kodlama yoluyla uygulama yapıyorsanız bu tarz işler için işinize kolaylık sağlar.
✔️ PC olmadan telefonu PC gibi kullanılmasını sağlar

OTG desteğinin  zararları nelerdir?

OTG desteğinin olmasının zararı yoktur. Olmasının faydaları vardır.

OTG desteği olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bunun için farklı uygulamalar yada programlar ilaki vardır. Ben basitinden anlatmaya çalışacağım buraya tıklayarak Google Play'de ki uygulamayı indirip giriş yapın eğer telefonunuzda OTG desteği olduğunu söylüyorsa telefona klavye,fare,flash bellek yada dönüştürücü takıp telefonunuzu PC gibi kullanmanıza olanak sağlar.

 Telefonumda OTG desteği mevcut değil! Ne yapmalıyım?

OTG desteği mevcut değilse telefonu OTG desteği olacak şekilde bir program yada yazılım ile bu özelliği ekleyebilirsiniz bunun için telefon rootlu olması gerekebilir. O konu hakkında ayrıca bir yazı paylaşmayı düşünüyorum bu sorunu yaşayanlar yorumlar bölümünde yazsınlar yardımcı olacağım

Telefonumda OTG desteği mevcut! Peki OTG desteği nasıl kullanılır?

Kullanmak için telefona klavye, mause, yada flash bellek takınca otomatik olarak içindeki bilgileri okur. Yani sizin birşey yapmanıza gerek yok 

OTG desteğine sahip cihazlar,tabletler yada telefonlar nelerdir?

İlk önce şunu belirtmek isterim: ucuz telefonların büyük bir kısmında OTG desteği bulunmamaktadır. Her telefonu,her tableti yada herhangi bir cihazı kullanıp test edemediğim için sizlere anlattığım OTG desteği olup olmadığını öğrenme ile ilgili bahsetigim uygulamayı kullanıp bizzat öğrenebilirsiniz.
Genellikle xiaomi cihazlarda bu özellik oluyor düşük Samsung cihazlarda ( J1 mini gibi) bu özellik bulunmaktadır. 

Telefonum OTG desteği sunuyor. Peki bu özelliği kullanmak için ne yapmalıyım? 

Eğer Telefonuza kablolu klavye,mause vb donanımları takacaksanız eğer bunun için dönüştürücü almanız gerekmektedirEğer telefon kablosunun ucu TYP-C ise altaki beyaz olan dönüştürüyü alıp kullanabilirsiniz.
Normalde üsteki resimdeki gibi kablolu yada kablosuz olarak seçim yapabilirsiniz xiaomi cihazlar kullandığım için eğer xiaomi cihaz için OTG desteği kullanacaksınız altaki beyaz dönüştürücü alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

OTG kablosu ile cihazıma mause yada klavye bağladım ama şarjı çok yiyor!. Ne yapmalıyım?
Kablolu klavye yada mause almak şarjı hızlı tüketir. Çünkü onlarda ışık bulunuyor o ışık şarjı hızlıca tüketiyor. Onun için kablosuz mause yada klavye almanız şarjın geç tükenmesi açısından faydası dokunacaktır. Tecrübelerime göre söylüyorum bunu şunu alın demiyorum herneyse benden bu kadar başka yazıda görüşmek üzere..
Yorumlar bölümünde güzel bir yorum bırakmayı unutmayın Allah'a emanet olunŞefik SOYKAL

web sitemize hoş geldiniz

Yorum Gönder

yorum yaparken gizlilik politikamızı ihlal etmemeye dikkat edin gizlilik politikamıza göz atmayı unutmayın

Daha yeni Daha eski